Terste - Cimon del Cavallo

Michael Brenner (soudě podle příspěvků zastánce ploché země) publikoval na Quoře fotografii od Terstu směrem k Cimon del Cavallo (Monte Cavallo 2251 m n.m.) ve vzdálenosti 113 km.

Cimon del Cavallo

Na fotografii jsou dobře rozpoznatelné i další vrcholy, zleva Monte Colombera (2066 m), Cimon di Palantina (2191 m), dvojitý vrchol Cimon del Cavallo (2251 m) a Cima Laste (2247 m) a Cima val Picola (2133 m).

mapa oblasti

Na výběru místa je skvělé i to, že spojnice zmíněných vrcholů leží téměř kolmo k ose pohledu. Je tak snadné zjistit kolik metrů je od Cimon del Cavallo k jednotlivým vrcholům v horizontálním směru. Snadno pak můžeme ve stejném měřítku zjistit, kolik je na fotografii vidět ze Cimon del Cavallo. Rozměry jsou samozřejmě dost nepřesné, výsledný nesoulad "skutečnosti" ploché země a fotografie to však ani vzdáleně neovlivní.

kóty

Vrchol Cimon del Cavallo je přibližně 1500 m nad hladinou moře, tedy o více než 750 méně, než je jeho skutečná velikost. Kam se třetina kopce poděla?

Podle profilu (HeyWhatsThat) na kulaté Zemi bez refrakce by mělo být schováno necelých 900 metrů, což je přibližně o 150 metrů více, než je na fotce (podle Earth Curvature Calculatoru by z 5 metrů na vzdálenost 113 km mělo být zakryto 865 metrů). To je přibližně 5x menší rozdíl, než v případě placaté země. Pro standardní refrakci to pak poměrně pěkně vychází.

profil

Pro porovnání ještě obrázek ze stránky Ulricha Deuschla pro standardní refrakci (Po najetí myší na obrázek se model překryje fotkou).

Co basilika v Aquileie? Mnohokrát jsem už psal, že měření v blízkosti vodní hladiny považuji za velmi ošemetné. Na kulaté zemi bez započítání refrakce měly být v okolí basiliky vidět objekty s nadmořskou výškou cca 53 m. Samotný terén v okolí baziliky je cca 5 m nad hladinou. Věž baziliky je pak 73 metrů vysoká. Měla by tedy být vidět více jak z jedné třetiny.

Pro představu ještě vizuální porovnání zleva fotografie s vrcholy posunutými cca o 150 metrů níž jako na Zemi bez refrakce, simulace na kulaté zemi bez refrakce, reálná fotografie, simulace kulaté Země s refrakcí 0.14 (běžná refrakce), upravená fotografie pro plochou zemi, simulace ploché země. Modré spojnice vyznačují výšku Cimo del Cavallo na ploché zemi, na kulaté s refrakcí a na kulaté bez refrakce.

Fotografie byly upraveny pouze na základě znalostí hodnot na fotografii, nadmořských výšek hor a v případě Země bez refrakce také na základě znalosti poklesu horizontu na vzdálenost 113 km, zaokrouhlené na 900 metrů (po kliknutí se otevře na samostatné stránce).

Odkazy na simulátor Ulrycha Deuschla s odpovídajícím nastavením refrakce:

V případě ploché země nejen že dochází k podstatnému zvýšení kopců vůči fotografii, ale v pozadí za Monte Colombera objevuje i 138 km vzdálený Monte Pelf, který však na fotografii zcela chybí.

Několika nezávislými způsoby výpočtu se dospělo k obdobným výsledkům. Ze znalosti vzdáleností vrcholů na fotografii a jejich nadmořských výšek lze zjistit, že ze Cimon del Cavallo chybí přibližně 750 metrů. Fotografie poměrně přesně odpovídá simulaci s refrakčním koeficientem 0.14 (běžná refrakce). U simulace bez použití refrakce chybí necelých 900 metrů, což zároveň přibližně odpovídá 865 metrům podle výpočtu na Earth Curvature Calculatoru (vrchol posunutý o 150 metrů na upravené fotografii je o trochu níže než u simulace). Podobným způsobem je zvýšen vrchol na 2250 metrů, tak, aby odpovídal situaci na ploché zemi, což opět velmi dobře odpovídá simulaci. Na kolik jednotlivé simulace odpovídají originální fotografii nechám na posouzení čtenáře.