Západ Slunce na Sněžce

Nejen vzdálená panoramata nám mohou prozradit něco o tvaru Země, někdy máme důkaz téměř na dosah. Pokud by byla Země plochá, horizont by se v dostatečné vzdálenosti díky perspektivě měl dostat do výše očí. Zvlášť, pokud se nenacházíme nějak extra vysoko. Zároveň by se všechny kopce, které jsou níže než pozorovatel, měly nacházet pod úrovní horizontu.

Na YT kanálu uživatele Pavel Broža je video se západem Slunce z vrcholu naší nejvyšší hory - Sněžky (1603 metrů n. m.). Polohu, odkud bylo video natočeno je možné určit poměrně přesně, mimo jiné také na základě další fotografie, která je pořízena z nepatrně větší výšky ve velmi blízkém okolí (viz drobný posun hraničního kamene a viditelná část Slezského domu).

Slunce na videu zapadá mírně severně za vrcholem Smielec (1424 m n. m., vzdálenost cca 12,3 km), vlevo od něj je vzdálenější Vysoké Kolo (1509 m n. m., vzdálenost cca 12,9 km) (mapa).

Na ploché zemi by za Smielcem ve vzdálenosti cca 80 km měl být vidět terén vzdálené nížiny (cca 350 m n. m.) a dál (cca 780 km) pak hladina Severního moře. V cestě nestojí žádné další významné vrcholy. V případě kulaté Země pak není možné za Smielcem vidět žádnou další zem, a to ani ve větší vzdálenosti, viz profil ze stránek HeyWhatsThat, nahoře plochá zem, kulatá zem a kulatá zem větší vzdálenost.

Simulovaný pohled (U. Deuschle). Při pohledu ze Sněžky (1597 m) je horizontální směr pohledu nad Vysokým Kolem (1509 m) i nad vrcholem Smielec (1424 m). Slunce na videu je tak hluboko pod zdánlivým horizontem. Poznámka k názvům vrcholů: Pojmenování vrcholů je v této pohraniční oblasti trochu zašmodrchané. Vysoké Kolo se polsky označuje jako Wielki Szyszak (1509 m), Velký Šišák (1410 m) je pro změnu označení české části vrcholu Smielec (1424 m).

Po najetí myší na obrázek se model překryje fotkou.

Pro porovnání ještě uvádím, jak vypadá obrázek z videa (uprostřed), vlevo jak by situace vypadala na kulaté zemi s průměrnou refrakcí a vpravo jak by situace vypadala na placaté zemi (po kliknutí se otevře obrázek v plném rozlišení).

Velikost Slunce

I když je zorný úhel videa poměrně velký, můžeme se alespoň orientačně podívat na velikost slunečního kotouče, dokud je ještě skoro celý viditelný (než se schová za bezmála 200 metrů nižší kopec, než je pozorovatel). Ta je o něco větší než 0,5°, což odpovídá očekávané kulatozemské velikosti.

Vyznačení výšek